Skip to main content

Zaburzenia erekcji

Impotencja – słowo, które zawstydza mężczyzn i nad którym unosi się widmo nieudanego życia seksualnego. Jednak chociaż zaburzenia erekcji są problematyczne i krępujące, nie powinny być tematem tabu. Impotencja jest schorzeniem jak inne i tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, najczęściej może być skutecznie leczona. Jakie są rodzaje erekcji i jak je leczyć?

Impotencja – zaburzenie erekcji to nie tylko brak wzwodu

Impotencja niemal zawsze kojarzy nam się z brakiem wzwodu. Tymczasem to zaburzenie erekcji może mieć różną postać. Kiedy w takim razie mamy do czynienia z impotencją?

Według definicji impotencja to dysfunkcja seksualna, której objawem jest niemożność osiągnięcia oraz/lub utrzymania erekcji członka w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego mimo stymulacji seksualnej i odczuwalnego podniecenia. W tym miejscu zaznaczmy, że nie każdy brak wzwodu od razu jest jednoznaczny z zaburzeniem erekcji. Wbrew temu, co może się wydawać, osiągnięcie wzwodu nie jest procesem prostym. Pełen wzwód jest możliwy tylko wtedy, gdy odpowiednio współpracują ze sobą układ hormonalny, sercowo-naczyniowy i nerwowy oraz psychika. Zmęczenie, przepracowanie czy po prostu stres mogą uniemożliwić osiągnięcie wzwodu – i, o ile dzieje się to sporadycznie, nie świadczy o impotencji.

Całkowity brak wzwodu

Całkowity brak erekcji to najbardziej krępująca dla mężczyzn postać impotencji, mogąca spowodować kompleksy, brak pewności siebie oraz pogorszyć relację w związku. Całkowity brak wzwodu często jest spowodowany problemami z układem sercowo-naczyniowym (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), ale dochodzi do niego również przy zmianach hormonalnych postępujących z wiekiem, chorobach metabolicznych czy schorzeniach na tle nerwowym. Jako leczenie doraźne czasem można stosować tabletki na erekcję bez recepty, ale zdarza się, że konieczne jest specjalistyczne leczenie.

U podstaw impotencji mogą leżeć również czynniki psychogenne – depresja, kompleksy, traumy i fobie, chroniczny stres czy zmęczenie. Wówczas konieczna jest konsultacja z psychologiem lub seksuologiem.

Częściowy brak wzwodu

Częściowy brak wzwodu objawia się niemożliwością osiągnięcia wzwodu wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku – czyli o sztywności przynajmniej na poziomie 60%. Takie zaburzenie erekcji często również może być leczone za pomocą tabletek dostępnych bez recepty zawierających syldenafil, czyli substancję pośrednio stymulującą dopływ krwi do penisa. Przykładem takich tabletek mogą być produkty lecznicze ActiGra lub Actigra Forte.

Niemożność utrzymania wzwodu

Impotencją nazywamy również niemożność utrzymania wzwodu, czyli sytuację, w której erekcja mija przy wprowadzaniu członka do pochwy lub po wykonaniu zaledwie kilku pchnięć – i tak jak w przypadku innych postaci dysfunkcji, przyczyny mogą być różne.

Tabletki na erekcję bez recepty – czy zawsze są rozwiązaniem?

Odpowiedź jest krótka: nie. Co prawda tabletki na erekcję dostępne bez recepty faktycznie w wielu sytuacjach pomagają, ale impotencja może mieć tak różnorodne przyczyny, że zauważając u siebie jakiekolwiek zaburzenie erekcji, zawsze w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza internisty, seksuologa lub urologa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Obraz Pexels z Pixabay