Przyczyny problemów z erekcją
Chociaż o impotencji zazwyczaj nie mówi się głośno, problemy z erekcją są zjawiskiem powszechnym – i to nie tylko wśród mężczyzn po 60. roku życia. Dane z 2016 roku mówiły o 3 milionach Polaków zmagających się z impotencją, choć można założyć, że – biorąc pod uwagę krępującą naturę tej dysfunkcji seksualnej – liczba ta była niedoszacowana. Dziś panów zmagających się z impotencją z pewnością jest więcej i choćby z tego powodu należy o niej mówić głośno i otwarcie.
Impotencja – co to w ogóle jest?
Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z tego, czym w ogóle jest impotencja. Bo chociaż najczęściej kojarzymy ją wyłącznie jako brak wzwodu, może objawiać się na różne sposoby. Medycyna impotencję opisuje jako męską dysfunkcję seksualną, której objawem jest brak możliwości osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu umożliwiającym satysfakcjonujące odbycie stosunku seksualnego pomimo tego, że mężczyzna odczuwa podniecenie. Impotencja może mieć postać:
- całkowitego braku wzwodu;
- niepełnego wzwodu;
- niemożności utrzymania wzwodu.
Warto podkreślić, że o zaburzeniach erekcji mówimy wtedy, gdy są one regularne lub utrzymują się przez dłuższy czas. Pojedynczy brak wzwodu, na przykład przy dużym zmęczeniu, stresie, bólu głowy czy przepracowaniu, nie jest tożsamy z impotencją.
Problemy z erekcją – przyczyny
Obserwując u siebie problemy z erekcją, należy udać się do lekarza. Przyczyny impotencji mogą być bardzo różne, dlatego istotne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz diagnostyki. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże organiczne lub psychogenne (ewentualnie mieszane).
Organiczne przyczyny zaburzeń wzwodu:
- choroby układu sercowo-naczyniowego i metaboliczne (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca);
- schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona);
- siedzący styl życia i brak ruchu;
- nieprawidłowa dieta, w której dominują tłuszcze nasycone, cukry proste i sól;
- przyjmowanie niektórych leków;
- zmiany hormonalne;
- naturalne starzenie się organizmu i zmniejszający się poziom testosteronu;
- wady prącia.
Do przyczyn psychogennych problemów z erekcją zaliczamy natomiast:
- czynniki sytuacyjne i reaktywne – np. przewidywanie niepowodzenia podczas stosunku wynikające z wcześniejszych doświadczeń seksualnych;
- czynniki osobowościowe (fobie, traumy, lęk przed kobietami i doświadczeniami seksualnymi);
- zmęczenie i chroniczny stres;
Czy tabletki na erekcję zawsze pomagają?
Po przeprowadzeniu wywiadu i diagnostyki lekarz może zalecić stosowanie produktów leczniczych dostępnych bez recepty, które w składzie mają syldenafil – substancję pośrednio wpływającą na poprawę ukrwienia członka. Takie tabletki na erekcję to na przykład produkty lecznicze ActiGra i ActiGra Forte.
Jednak tabletki na erekcję są doraźnym rozwiązaniem i nie zawsze będą wystarczające. Do wyleczenia impotencji może być konieczna zmiana trybu życia i diety, leczenie farmakologiczne choroby leżącej u podstaw zaburzeń erekcji, leczenie hormonalne, a w niektórych przypadkach – chirurgiczne. Wykluczenie przyczyn somatycznych może natomiast wskazywać na impotencję psychogenną, a wtedy niezbędna jest terapia u seksuologa lub psychologa.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.