KUP
TERAZ

Zaburzenia erekcji podczas stosunku – powody i sposoby na leczenie

9 grudnia 2022

Romantyczna kolacja z partnerką, wyjście do kina, powrót do domu, sypialnia, gra wstępna przy zmysłowej muzyce… Wygląda na to, że Wasz wieczór układa się perfekcyjnie, a jego zwieńczeniem będzie udany, namiętny seks. Okazuje się jednak, że wcale tak nie będzie, bo choć na początku wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, w trakcie stosunku Twój penis opada. Cały nastrój w jednej chwili ulatuje, partnerka jest zdezorientowana, a Tobie jest wstyd. Czemu facetowi opada podczas stosunku? I jak poradzić sobie z tym problemem? Przekonaj się!

 

Penis opada podczas stosunku – co to znaczy?

Sytuacje, podczas których członek opada podczas stosunku, są niezręczne, krępujące i niespodziewane – zwłaszcza wtedy, gdy wydawało się, że scenariusz zmierza w zupełnie innym kierunku. Z tego powodu w takich okolicznościach często występują skrajne reakcje – i to u obojga partnerów. Mężczyzna czuje się winny, ma poczucie „utraty męskości”, a zanik wzwodu staje się „plamą na jego honorze”. Kobieta natomiast zastanawia się, czy jest wystarczająco atrakcyjna dla partnera lub czy we właściwy sposób go stymulowała.

I chociaż może się zdarzyć, że zanik wzwodu podczas stosunku wynika na przykład z niewłaściwego zaspokajania potrzeb seksualnych mężczyzny, nie należy z góry zakładać opcji, które wywołują w nas poczucie winy, ani również wywoływać go u drugiej osoby. Bardzo często przyczyny opadającego penisa podczas stosunku leżą gdzieś indziej, a kluczem do ich znalezienia jest szczera rozmowa i wspólne zrozumienie problemu.

 

Penis opada podczas zmiany pozycji

Stosunkowo często zdarza się, że penis opada podczas zmiany pozycji. I chociaż kobieta przeżywa chwile nieopisanej rozkoszy, a mężczyzna pozornie sprawia wrażenie, że wszystko gra, nagle członek zaczyna maleć i mięknąć…

Z czego w takich okolicznościach może wynikać zanik wzwodu podczas stosunku? Przyczyny, jak się okazuje, często są dość prozaiczne. Może to być między innymi wynik braku komfortu u mężczyzny. Chociaż pozornie penis wydaje się częścią ciała niezbyt skomplikowaną, w rzeczywistości męski członek jest bardzo złożony, a w dodatku u każdego mężczyzny może mieć nieco inny kształt. Zdarza się, że nie wszystkie pozycje wywołują u mężczyzny równie pozytywne doznania. Gdy uczucie nienaturalnego zaginania członka przy penetracji zaczyna dominować, a ocieranie staje się coraz bardziej uciążliwe, nagle penis szybko opada przy zmianie pozycji. Takie negatywne uczucia mogą wzmagać źle dopasowane, zbyt małe prezerwatywy.

Oczywiście to jedno wytłumaczenie nie zamyka innych możliwości. Jeżeli czujesz dyskomfort przy konkretnej pozycji, powiedz o tym szczerze partnerce. Jeżeli jednak czujesz się wygodnie, a mimo to Twój penis opada podczas stosunku, czytaj dalej!

 

Penis szybko opada podczas seksu – zaburzenia erekcji

Niemożliwość utrzymania erekcji podczas stosunku może być jednym z objawów zaburzeń wzwodu, potocznie zwanych impotencją. Wbrew powszechnemu przekonaniu objawia się ona nie tylko całkowitym brakiem wzwodu, ale również brakiem pełnego wzwodu (czyli takiego, który nie umożliwia odbycia satysfakcjonującego stosunku) oraz zanikiem erekcji podczas seksu – mimo odczuwalnego podniecenia.

Warto jednak pamiętać, że jednorazowy zanik wzwodu nie musi świadczyć o poważnym problemie. Takie sytuacje mogą mieć miejsce przy przepracowaniu, bólach głowy, ogólnym zmęczeniu i niewyspaniu czy stresie. Jeśli zdarzają się sporadycznie i bez problemu potrafisz określić ich przyczynę, nie muszą budzić obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy występują nagminnie.

Do uzyskania i utrzymania erekcji niezbędna jest prawidłowa praca psychiki oraz układów: nerwowego, hormonalnego i naczyniowego. Problem może zatem leżeć w jednym z tych obszarów.

 

Zanik wzwodu podczas stosunku – przyczyny

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być różne i dotyczyć zarówno ciała, jak i psychiki. Możliwe przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko występowania zaburzeń energii to między innymi:

  • nieodpowiedni styl życia: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia, bogata w cukry i tłuszcze nasycone dieta oraz nadużywanie alkoholu i używek;
  • choroby: zaburzenia erekcji mogą być spowodowane chorobami układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, miażdżyca), chorobami metabolicznymi i endokrynologicznymi (cukrzyca, choroba tarczycy, niedobór testosteronu), neurologicznymi (np. stwardnienie rozsiane), niewydolnością wątroby czy nerek, a nawet bezdechem nocnym;
  • chorobami psychicznymi i czynnikami psychogennymi: tutaj należy wymienić przede wszystkim depresję, ostre stany lękowe i chroniczny stres, ale na zanik wzwodu podczas seksu może także wpłynąć sytuacja w relacji między partnerami, kompleksy i traumy na tle seksualnym, zniekształcony obraz męskości, brak doświadczenia w seksie, czy specyficzne, niezaspokajane potrzeby seksualne;
  • zażywane leki: przede wszystkim chodzi tu o niektóre leki psychotropowe, przeciwnadciśnieniowe i krążeniowe oraz hormonalne i metaboliczne.

 

Jak utrzymać wzwód – leczenie

Ze względu na to, że przyczyny mogą być różne, w celu dowiedzenia się, jak utrzymać wzwód, należy udać się do urologa. To właśnie lekarz przeprowadzi wywiad i podstawowe badanie, a następnie podejmie decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Czasem do cieszenia się udanym seksem wystarczą tabletki bez recepty, takie jak Actigra lub Actigra Forte, jednak nierzadko konieczne jest leczenie chorób leżących u podstaw zaburzeń erekcji. Jak utrzymać erekcję, gdy przyczyną są czynniki psychogenne? Wówczas niezbędna może być terapia u seksuologa lub psychologa.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/pexels-2286921/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2178721″> Pexels</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2178721″> Pixabay</a>