Skip to main content

Substancje wspomagające erekcję – którą wybrać?

Chociaż o zaburzeniach erekcji najczęściej nie mówi się głośno, problemy ze wzwodem – takie jak brak wzwodu czy nieumiejętność utrzymania erekcji – są rzeczą powszechną. Szacuje się, że nawet 50% mężczyzn między czterdziestym a siedemdziesiątym rokiem życia może zmagać się z zaburzeniami sprawności seksualnej. Przyczyny impotencji mogą być różne, dlatego obserwując u siebie powtarzający się brak wzwodu, trzeba udać się na konsultację do lekarza. Często jednak stosuje się rozwiązanie doczesne, czyli lek zawierający syldenafil lub tadalafil. Na którą substancję lepiej postawić? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule.

Syldenafil – co to jest?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie czym są obie substancje. Sildenafil to lek z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Jest to substancja czynna, której działanie opiera się na blokowaniu fosfodiesterazy typu 5 odpowiadającej za rozkład c-GMP. Na skutek działania syldenafilu następuje wzrost stężenia związku w ciałach jamistych prącia, co przekłada się na ich zwiększone wypełnienie – a finalnie, na erekcję.

Chociaż obecnie sildenafil znany jest przede wszystkim jako lek na erekcję, jego początki były inne. Wcześniej testowano go w terapii nadciśnienia płucnego i dławicy piersiowej, ale gdy okazało się, że substancja ta pomaga radzić sobie z brakiem erekcji czy niemożliwością utrzymania wzwodu, w 1998 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła syldenafil do stosowania przy leczeniu impotencji.

To właśnie syldenafil znajduje się w słynnej Viagrze, a także wielu innych lekach bez recepty, umożliwiających cieszenie się mocnym i trwałym wzwodem.

Tadalafil

Drugą substancją, którą powszechnie stosuje się przy leczeniu zaburzeń erekcyjnych, jest tadalafil. Leki bazujące na tadalafilu działają praktycznie tak samo jak syldenafil, choć oczywiście pewne różnice, o których opowiadamy niżej, są widoczne.

Tadalafil to lek często stosowany przez mężczyzn zmagających się z zaburzeniami erekcji. Podobnie, jak syldenafil, należy do grupy tak zwanych inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 i po uprzedniej stymulacji seksualnej wspomaga rozszerzenie naczyń krwionośnych członka, skutkuje napływem krwi do prącia, a w efekcie – trwałą erekcją o twardości wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dopiero niedawno uznano, że można sprzedawać bez recepty tadalafil, a sildenafil jest dostępny bez recepty już od długiego czasu. Teraz jednak, gdy leki z tadalafilem mają kategorię dostępności OTC (leki sprzedawane bez recepty), panowie bez recepty mogą kupować zarówno jeden, jak i drugi produkt.

Sildenafil vs tadalafil – różnice

Jeżeli obie substancje działają praktycznie tak samo, może się wydawać, że pojedynek sildenafil vs. tadalafil jest z góry skazany na remis. To jednak nie tak, że w ich stosowaniu nie ma żadnych różnic. Sildenafil jest lekiem, który powinien być stosowany w dawkach od 25 do 100 mg na dobę, przy czym 100 mg to dawka maksymalna, a z reguły powinno się dążyć do tego, by nie przekraczać dawki 50 mg na dobę. Co więcej, bez recepty można kupić tylko leki z syldenafilem, w których ilość substancji nie przekracza 50 mg.

Generalnie zaleca się przyjmowanie leku na około godzinę przed planowanym stosunkiem, bo choć syldenafil może działać nawet do kilku godzin, najlepsze efekty daje po kilkudziesięciu minutach (oczywiście do działania niezbędna jest stymulacja seksualna). Zaznaczmy też, że przyjmowanie leku podczas posiłku wydłuża jego wchłanianie, a co za tym idzie, opóźnia zdolność uzyskania erekcji.

Tadalafil jest z kolei lekiem, który przyjmuje się w dawkach od 10 do 20 mg co 48 godzin lub codziennie w ilościach 2,5-5 mg – minimum pół godziny przed seksem. W przeciwieństwie do syldenafilu, tadalafil nie wchodzi w interakcję z jedzeniem i wykazuje dłuższy czas działania – nawet przez 36 godzin. Należy pamiętać, by dłuższe stosowanie tadalafilu skonsultować z lekarzem.

Tadalafil czy syldenafil – co wybrać?

Dłuższy czas działania i brak wchodzenia w interakcję z jedzeniem sprawia, że pozornie mogłoby się wydawać, że lepszym rozwiązaniem jest tadalafil, a syldenafil należy rozpatrywać tylko jako jego alternatywę. Czy jednak faktycznie tak jest?

Otóż nie do końca. Trzeba pamiętać o tym, że mimo wszystko leki z tadalafilem w większych dawkach niż 10 mg nadal są dostępne tylko na receptę, co utrudnia ich kupno (zwłaszcza że zaburzenia erekcji należą do problemów, którymi panowie nie chcą się dzielić). Jeśli więc szukamy leku dostępnego bez recepty, wówczas preparaty z syldenafilem będą lepszym rozwiązaniem.

Tabletki bez recepty z syldenafilem Actigra/Actigra Forte

Actigra/Actigra Forte to tabletki bez recepty z syldenafilem, które mogą pomóc w doczesnym rozwiązaniu problemów w erekcją. Na naszej stronie internetowej znajdziesz więcej informacji na temat ich działania i stosowania.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/stocksnap-894430/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2607338″> StockSnap</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2607338″> Pixabay</a>