Skip to main content

Problemy ze wzwodem i erekcją po 40. – poznaj przyczyny i jak sobie z tym poradzić

Problemy z erekcją, takie jak całkowity lub częściowy brak wzwodu oraz niemożność utrzymania erekcji powszechnie utożsamiane są niemal wyłącznie ze starszymi mężczyznami. Impotencja i problemy z wytryskiem u młodszych panów, choć są tematem tabu, występują częściej, niż można by podejrzewać. Skąd zatem najczęściej biorą się problemy z erekcją po 40. roku życia? I w jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Problem ze wzwodem po 40. roku życia? Impotencja to problem nie tylko seniorów

Impotencja – czyli zaburzenie seksualne, polegające między innymi na całkowitej lub częściowej niemożności utrzymania wzwodu mimo odczuwalnego podniecenia – u starszych osób uznawana jest za coś naturalnego. Z kolei wśród mężczyzn w kwiecie wieku jest tematem tabu – jak pokazują badania aż 72% panów „męskość” utożsamia ze sprawnością seksualną, więc mężczyźni swojej impotencji się wstydzą, nie mówią o niej na głos, a nierzadko udają, że żadnego problemu nie ma.

Problem jednak jest – w dodatku całkiem spory. Z raportu opublikowanego w 2016 roku przez Vedi Clinic wynika, że wówczas problem z erekcją w Polsce miało ponad 3 miliony osób. 5% tych mężczyzn stanowili panowie w wieku 18-25 lat, a aż 35% – w wieku od 26 do 35 lat. Zaznaczmy jeszcze raz: są to dane z 2016 roku, a lekarze alarmują, że impotencja z roku na rok staje się coraz większym problemem. Jeżeli do tego przypomnimy, że wielu panów nie przyznaje się do zaburzeń erekcji, śmiało możemy założyć, że dziś liczba mężczyzn w wieku około-czterdziestoletnim, którzy zmagają się z impotencją, jest jeszcze wyższa.

Jak działa penis 40-latka podczas erekcji?

Zamiast traktować impotencję jako coś wstydliwego i obiekt żartów, lepiej postarać się zrozumieć, skąd mogą brać się tego typu problemy ze wzwodem po 40. i dlaczego uzyskanie wzwodu jest procesem znacznie bardziej złożonym, niż pozornie się wydaje.

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak działa penis 40-latka podczas erekcji. Uzyskanie prawidłowego wzwodu jest możliwe tylko wtedy, gdy ma miejsce odpowiednie współpraca układu nerwowego, hormonalnego i naczyniowo-sercowego z psychiką. Chociaż pozornie erekcja wydaje się czymś niezbyt skomplikowanym, w rzeczywistości jest inaczej odbywa się na kilku etapach:

  1. Wzwód jest inicjowany przez bodziec erotyczny, któremu towarzyszą doznania wzrokowe, dotykowe, słuchowe lub smakowe.
  2. Odebranie bodźca erotycznego sprawia, że pobudzony zostaje ośrodek erekcji mózgu.
  3. Następnie pobudzone zostają neurony przywspółczulne, które znajdują się w rdzeniu kręgowym.
  4. Teraz tętnice rozszerzają się, a ciała jamiste prącia zostają wypełnione krwią. Skurcz naczyń żylnych wzmacnia erekcję.

 

Problemy z erekcją po 40. – przyczyny

Jak widzisz, uzyskanie i utrzymanie wzwodu jest procesem dość skomplikowanym, dlatego różne czynniki mogą sprawić, że pojawiają się problemy z erekcją po 40. Przyczyny, które w tym wieku występują najczęściej, wymieniamy poniżej.

Problemy z erekcją po 40 – czynniki naczyniopochodne

Problemy z erekcją po 40. często wynikają z nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym. Osiągnięcie i utrzymanie pełnego wzwodu możliwe jest tylko wtedy, gdy ciała jamiste zostają wypełnione krwią – różnego rodzaju zmiany w naczyniach utrudniają, lub wręcz uniemożliwiają napływ krwi do prącia, a czasem powodują jej przedwczesny odpływ.

W wieku około czterdziestu lat problemy ze wzwodem mogą brać się z chorób i dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca. Na ich rozwój wpływa między innymi nieodpowiednia dieta, brak ruchu i siedzący tryb życia czy nadużywanie alkoholu lub wyrobów tytoniowych.

Jeżeli problemy z erekcją po 40. wynikają z zaburzeń w obrębie naczyń krwionośnych, pomocne mogą być tabletki bez recepty, takie jak Actigra lub Actigra Forte. Wspomagają one rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, tym samym zwiększając dopływ krwi do prącia. Jednocześnie dużą rolę w radzeniu sobie z problemem odgrywa zapobieganie i leczenie schorzeń, leżących u podstaw zaburzeń.

 

Problemy z erekcją po 40. – czynniki psychogenne

Problemy z erekcją po 40. roku życia mogą mieć również podłoże psychogenne. W tej kategorii medycyna wyróżnia następujące grupy przyczyn:

  • przemęczenie, przepracowanie, chroniczny stres;
  • depresja;
  • czynniki związane z osobowością: np. fobie seksualne, traumy, lęk wobec kobiet, kompleks małego członka, nieuświadomione potrzeby homoseksualne;
  • sytuacje reaktywne: np. brak prywatności, przewidywanie niepowodzenia podczas zbliżenia seksualnego;
  • dysfunkcyjne przekonania i stereotypy na temat seksualności męskiej (dotyczące m.in. budowy ciała, wydolności podczas seksu, wielkości członka);
  • czynniki dotyczące relacji w związku: konflikty, nieodpowiednie zachowania partnerki lub partnera, utrata atrakcyjności drugiej osoby.

Czynniki psychogenne mogą powodować zaburzenia erekcji w każdym wieku i wymagają konsultacji z psychologiem lub seksuologiem.

Problemy ze wzwodem po 40 – urazy i choroby

Problemy ze wzwodem po 40 mogą być również związane z przebytymi chorobami lub urazami. Należy wskazać tu między innymi na chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie, ale też choroby metaboliczne: cukrzycę czy wspomnianą wcześniej miażdżycę.

Zaburzenia erekcji mogą jednak występować również u mężczyzn po przebytym udarze mózgu i chorujących na stwardnienie rozsiane, a także zmagających się z niewydolnością wątroby lub nerek, urazami miednicy czy rdzenia kręgowego. Powodem impotencji może być też nowotwór prostaty lub jąder.

Impotencja we wczesnym wieku a tryb życia

Większe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji istnieje u mężczyzn, którzy prowadzą niewłaściwy tryb życia. Impotencji sprzyja między innymi siedzący tryb życia i brak ruchu, ale także zbyt intensywne treningi, prowadzące do przemęczenia organizmu. Problem ze wzwodem po 40. może wynikać też z niewłaściwej, bogatej w tłuszcze nasycone, cukry i sól diety, nadmiernego spożywania alkoholu, palenia tytoniu czy zażywania narkotyków.

Lekarze jako na przyczynę impotencji coraz częściej wskazują także na otyłość, która zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest coraz większym problemem. Tegoroczny raport WHO dowodzi, że w krajach europejskich z otyłością zmaga się już niemal 60% dorosłych.

 

Jak poradzić sobie z problemami ze wzwodem po 40. roku życia?

Sposoby leczenia impotencji mogą być różne. Czasem wystarczy tylko zmiana diety i stylu życia, innym razem rozwiązaniem mogą być dostępne bez recepty tabletki na potencją z syldenafilem, a w jeszcze innym przypadku – specjalistyczne leczenie psychologiczne lub farmakologiczne, związane z chorobą leżącą u podstaw zaburzeń erekcji.

Przyczyny problemów ze wzwodem po 40 roku życia są różne. Z tego względu bardzo ważne jest, by obserwując u siebie zaburzenia erekcji, udać się na konsultację do urologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i pokieruje dalszym leczeniem. W przypadku wykluczenia przyczyn fizycznych, pacjent zostaje skierowany na konsultację u psychologa lub seksuologa.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/pexels-2286921/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1283106″> Pexels</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1283106″> Pixabay</a>