KUP
TERAZ

Problemy ze wzwodem i erekcją po 30. – poznaj przyczyny

9 grudnia 2022

Chociaż najwięcej testosteronu w męskim organizmie znajduje się między 20. a 30. rokiem życia, badania pokazują, że mężczyźni największą ochotę na seks utrzymują jeszcze przez kilka lat, do 35. roku życia. Problem pojawia się wtedy, gdy mężczyzna, mimo dużych chęci na współżycie z partnerką, nie jest w stanie osiągnąć erekcji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, impotencja nie jest problemem tylko seniorów, a problemy ze wzwodem po 30. powinny być tak samo – a być może nawet bardziej – niepokojące, niż w przypadku starszych panów. Jakie mogą być przyczyny impotencji u 30-latka? Odpowiedzi udzielamy w artykule.

 

Problemy ze wzwodem po 30. – kiedy mówimy o zaburzeniach erekcji?

Zanim opowiemy o powodach, jakie mogą leżeć u podstaw zaburzeń erekcji w tak młodym wieku, wyjaśnijmy pokrótce, czym w ogóle jest męskie zaburzenie erekcyjne, zwane również impotencją. Presja społeczna oraz wytworzony przez media masowe i normy kulturowe model męskości sprawiają, że młodzi mężczyźni wymagają od siebie maksymalnej witalności i gotowości na seks w każdej sytuacji, nawet sporadyczny brak wzwodu odbierając jako ujmę na honorze i „utratę męskości”. Tymczasem warto mieć świadomość tego, że pojawiająca się od czasu do czasu niepełna erekcja nie musi od razu świadczyć o problemach ze wzwodem.

Trzeba pamiętać, że erekcja, choć wydaje się niezbyt skomplikowana, jest procesem złożonym, w którym bierze udział psychika, a także układy: hormonalny, krwionośny i nerwowy. To właśnie dlatego czasem wystarczy tylko stresujący dzień, nadmiar pracy lub nauki czy ból głowy, by penis wieczorem odmówił posłuszeństwa.

O zaburzeniach erekcji mówimy wtedy, gdy niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego mimo odczuwalnego podniecenia utrzymuje się przez dłuższy czas lub powtarza się regularnie. Zaburzenie erekcyjne może mieć postać całkowitego braku wzwodu, niepełnego wzwodu lub niemożności utrzymania erekcji.

 

Przyczyny impotencji u 30-latka

Dlaczego powiedzieliśmy, że problem ze wzwodem po 30. może być bardziej niepokojący niż u 60-latka? Dlatego, że jest to wiek, w którym mężczyzna z naturalnych względów powinien zachować większą sprawność seksualną – natomiast o impotencji u seniorów często decydują już względy naturalne: m.in. starzenie się organizmu czy niewielka ilość testosteronu. Jakie zatem są przyczyny impotencji u 30-latka?

Problemy z erekcją po 30. – choroby i zaburzenia psychiczne

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na choroby i zaburzenia psychiczne. Chodzi tu przede wszystkim o depresję, która coraz częściej jest diagnozowana u młodych mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że depresja już teraz jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, a do 2030 roku stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.

Depresja sprzyja zaburzeniom seksualnym i może być przyczyną impotencji. W tej kategorii możemy wymienić też ostry, utrzymujący się przez dłuższy czas lęk.

Czynniki psychogenne

Czym jeszcze może być spowodowany problem z erekcją? 30 lat to wiek, w którym na brak sprawności seksualnej w znacznym stopniu mogą wpływać różnego rodzaju czynniki psychogenne. Z uwagi na to, że współcześni 30-latkowie często biorą udział w swoistym „wyścigu zawodowym” i wiele sił – zarówno fizycznych, jak i psychicznych – poświęcają karierze, zdarza się, że diagnozą impotencji jest przepracowanie, chroniczny stres czy zwyczajne przemęczenie organizmu.

Problemy z erekcją po 30. często towarzyszą też mężczyznom, którzy mają niewielkie doświadczenie seksualne lub jeszcze nie przeszli inicjacji seksualnej. Wówczas przyczyn należy upatrywać w czynnikach osobowościowych, sytuacyjnych i reaktywnych: na przykład stresie wynikającym z braku doświadczenia, przewidywaniu niepowodzenia w interakcji seksualnej, niepewności w relacji z kobietą, lękiem lub fobią seksualną, czy kompleksem małego członka lub kompleksem niższości. Tutaj należy też wymienić nieuświadomione lub niespełnione szczególne preferencje dotyczące aktywności seksualnej oraz sposoby stymulacji.

Finalnie problemy z erekcją mogą też wynikać z sytuacji w związku z partnerką. Do zaburzeń erekcyjnych mogą przyczyniać się wszelkiego rodzaju konflikty w związku, niezrozumienie swoich wzajemnych potrzeb i oczekiwań w relacji seksualnej oraz naruszanie wyznaczonych granic, stresujące zachowania drugiej osoby czy zanik poczucia atrakcyjności u partnerki.

Styl życia

Tym, o czym często zapomina się w mówieniu o przyczynach problemów z erekcją, są aspekty związane z trybem życia – zwłaszcza, że często wiążą się one z czynnikami z innych grup, na przykład z przemęczeniem i stresem. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej znacznie osłabia wytrzymałość organizmu, a zaburzenia erekcji mogą być dodatkowo pogłębione przez palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, czy zażywanie narkotyków.

Swoje robi także nieodpowiednia dieta, sprzyjająca otyłości. Problemy z erekcją po 30. mogą wynikać ze spożywania zbyt dużych ilości cukrów, soli i tłuszczów nasyconych. To właśnie przyjrzenie się swoim codziennym nawykom powinno być pierwszym krokiem do rozwiązania swoich problemów z brakiem erekcji lub niemożliwością utrzymania wzwodu.

Choroby

Teoretycznie młody organizm nie powinien być narażony na poważne choroby, jednak zdarza się, że podczas leczenia zaburzeń erekcji diagnozowane są różne schorzenia. Należy tu wymienić przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca, a także choroby metaboliczne i endokrynologiczne (cukrzyca, nadmiar cholesterolu we krwi, zaburzenia tarczycy). Do zaburzeń erekcyjnych przyczyniają się też choroby neurologiczne, jak postępujące stwardnienie rozsiane czy przebyte udary mózgu.

Co więcej, także leczenie konkretnych schorzeń może dawać efekty uboczne w postaci problemów ze wzwodem. Najczęściej dotyczy to zażywania konkretnych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych, czy przeciwnadciśnieniowych i krążeniowych. Zaburzenia erekcji mogą być wzmagane przez leki hormonalne i metaboliczne.

 

Problem ze wzwodem po 30 – co robić?

Co powinieneś zrobić, gdy stwierdzisz, że pojawia się u Ciebie problem ze wzwodem? 35 lat to wiek, w którym takie zaburzenia zdecydowanie nie powinny mieć miejsca, dlatego jedyną słuszną decyzją w tym przypadku jest udanie się do lekarza urologa na konsultację. To on przeprowadzi wywiad lekarski i ewentualnie skieruje Cię na dalsze badania, które pomogą w znalezieniu przyczyny problemów. W momencie, gdy zostają wykluczone przyczyny związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, metabolicznymi czy endokrynologicznymi, lekarz może skierować pacjenta na konsultację do psychologa lub seksuologa, który pochyli się nad ewentualnymi przyczynami psychogennymi oraz chorobami i zaburzeniami psychicznymi.

Na koniec zaznaczmy, że zaburzenia erekcji nie są powodem do wstydu i nigdy nie należy udawać, że problem nie istnieje. Pomoc specjalisty bardzo często pomaga skutecznie zwalczyć problem z brakiem wzwodu.

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/startupstockphotos-690514/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=593358″> StartupStockPhotos</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=593358″> Pixabay</a>