KUP
TERAZ

Metody leczenia impotencji

18 listopada 2022
zdjęcie mężczyzny w średnim wieku

Nieleczone problemy ze wzwodem mogą zepsuć, a czasem zrujnować życie seksualne w związku. W skrajnych przypadkach mogą także negatywnie odbić się na relacji z partnerką i ogólnej kondycji psychicznej. To właśnie dlatego zaburzenia erekcji należy leczyć.

Przyczyny impotencji

Mówiąc o leczeniu zaburzeń erekcyjnych, przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że zależy ono od tego, co leżu u podstaw problemu. Brak wzwodu czy niemożność jego utrzymania nigdy nie jest bowiem problemem samym w sobie – świadczy natomiast o innych schorzeniach lub procesach zachodzących w organizmie.

Przyczyny impotencji mogą być różne. Najczęściej dzieli się je na organiczne i psychogenne:

 • Organiczne przyczyny impotencji:
  • choroby – mogą to być zarówno choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), jak i metaboliczne oraz endokrynologiczne (np. cukrzyca);
  • zmiany hormonalne;
  • naturalne starzenie się organizmu – wraz z wiekiem zmniejsza się poziom testosteronu;
  • wady wrodzone w obrębie penisa;
  • styl życia – ryzyko impotencji jest większe u osób nadużywających alkoholu i używek, mających nieodpowiednią dietę, czy prowadzących siedzący tryb życia;
  • niektóre leki,
 • Psychogenne przyczyny impotencji:
  • sytuacyjne i reaktywne – np. przewidywanie niepowodzenia podczas zbliżenia po wcześniejszym niepowodzeniu;
  • chroniczny stres, zmęczenie;
  • czynniki osobowościowe – brak doświadczenia seksualnego, fobie, lęk przed kobietami i seksem, nieuświadomiona orientacja homoseksualna;
  • depresja.

Tabletki na potencję nie zawsze wystarczą, czyli o metodach leczenia zaburzeń erekcyjnych

Jak widać, przyczyny impotencji bywają bardzo różne, dlatego leczenie zaburzeń erekcyjnych może mieć różną formę i przebieg. Faktycznie, w wielu przypadkach, gdy dochodzi do niewystarczającego ukrwienia prącia, rozwiązaniem mogą być dostępne bez recepty tabletki na potencję. Wówczas stosuje się tabletki mające w składzie syldenafil, który pośrednio wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych i stymuluje przepływ krwi do członka – przykładem może być produkt leczniczy ActiGra lub Actigra Forte.

Tabletki na potencję bez recepty mogą mieć w składzie syldenafil w ilości maksymalnie 50 mg. Mimo tego, że produkty, które znajdziesz na stronie https://actigraforte.pl/produkty, są dostępne bez recepty, przed zakupem zaburzenie erekcji warto skonsultować z lekarzem.

Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że u podstaw impotencji leżą poważniejsze schorzenia, które wymagają specjalistycznego leczenia. W zależności od przyczyny można zastosować leczenie farmakologiczne doustne lub wstrzyknięciami do ciał jamistych, a także leczenie chirurgiczne, na przykład przy rozpoznaniu wady prącia. Jeżeli podejrzewasz u siebie impotencję, zgłoś się do lekarza.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj o tym, że zaburzenia erekcji mogą być spowodowane czynnikami psychogennymi. Jeżeli zostaną wykluczone czynniki somatyczne, lekarz powinien pokierować dalszym leczeniem, kierując mężczyznę na terapię do psychologa lub seksuologa.

Tutaj zwracamy też uwagę na to, że duży wpływ na sprawność seksualną ma tryb życia. Czasem wystarczy tylko zmienić dietę na bogatą w witaminę E, cynk i argininę, ograniczyć alkohol i używki oraz postawić na regularny sport, by zwiększyć wytrzymałość i osiągnąć satysfakcję w łóżku.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.