KUP
TERAZ

Jak rozpoznać podniecenie u kobiet i mężczyzn?

9 grudnia 2022

Przyspieszone tętno, ekscytacja i dziwne uczucie mrowienia w brzuchu… chociaż podniecenie czasem trudno jest opisać, łatwo wyczuć, kiedy ma się z nim do czynienia. Jednak stwierdzenie tego, czy druga osoba także odczuwa podniecenie seksualne, nie jest już takie proste. Na co w takim razie powinien zwracać uwagę mężczyzna, by rozpoznać podniecenie u kobiety, a jakie są oznaki męskiego podniecenia, które nie powinny umknąć czujnemu kobiecemu oku? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Podniecenie seksualne – co to?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest podniecenie seksualne. Najczęściej opisywane jest ono jako stan emocjonalny połączony z fizjologiczną reakcją, występującą na wskutek bodźca zewnętrznego.

Objawy podniecenia u dziewczyn i chłopaków, kobiet i mężczyzn oraz sam przebieg podniecenia od wielu lat interesował nie tylko seksuologów, ale również badaczy ludzkiej natury. Dzisiaj wiadomo, że bodziec seksualny inicjuje w ludzkim organizmie szereg procesów fizjologicznych i psychicznych, które nazywane są reakcjami seksualnymi. Jest to o tyle interesujące, że o ile seksualne reakcje fizjologiczne u ludzi są zazwyczaj podobne, o tyle psychiczne, które często są bardziej widoczne na zewnątrz, zależą w dużej mierze od osobowości, charakteru i innych czynników indywidualnych.

Reakcje seksualne zostały zbadane i opisane przez Williama Mastersa i Virginię Johnson w 1966 roku. Naukowcy ci wyodrębnili cztery fazy reakcji seksualnych:

  1. Podniecenie – powstaje jako następstwo stymulacji psychogennej lub pod wpływem bodźców somatogennych.
  2. Plateau – rozwija się w miarę kontynuowania stymulacji seksualnej, podczas tej fazy wzrasta podniecenie seksualne, co daje możliwość przeżycia orgazmu.
  3. Orgazm – czyli zmiany cielesne, które towarzyszą napięciu seksualnemu.
  4. Odprężenie – ogólne rozluźnienie organizmu następujące po osiągnięciu orgazmu.

Jak ciało reaguje na podniecenie seksualne?

Co dzieje się w momencie, gdy poczujemy pociąg do drugiej osoby? W takiej sytuacji kobieta lub mężczyzna stają się „inicjatorem” podniecenia – czynnikiem, dzięki któremu zaczyna uwalniać się fenyloetyloamina. To właśnie ten neuroprzekaźnik powoduje, że zaczynamy odczuwać pociąg do drugiej osoby.

W organizmie podnosi się też poziom adrenaliny, co powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna i oddechu. Uwolnione zostają także endorfiny i dopamina, nazywane „hormonami szczęścia”.

Jak rozpoznać podniecenie u kobiety?

Sceptycy przedstawionego wyżej modelu Mastersa i Johnson twierdzą, że podniecenie u kobiety jest znacznie bardziej złożone, niż wskazuje na to ów model. Ich zdaniem poszczególne fazy u kobiety mogą nakładać się na siebie, a impulsem do podniecenie wcale nie musi być pożądanie seksualne. Podniecenie seksualne u kobiet jest zazwyczaj inicjowane przez bodziec dotykowy, czyli stymulację miejsc erogennych, które – w zależności od osoby – mogą znajdować się na plecach, ramionach, piersiach, szyi, twarzy czy udach.

Jak rozpoznać kobiece podniecenie? Objawy fizjologiczne to przede wszystkim erekcja brodawek sutkowych, nawilżenie pochwy oraz uczucie mrowienia w brzuchu i narządach płciowych, wraz z ich obrzmieniem. Pochwa rozszerza się do około dwóch centymetrów, a wargi sromowe stają się przekrwione. Krew dopływa także do łechtaczki, tym samym ją powiększając. Oznaką podniecenia u kobiet jest także przyspieszony oddech i wzrost ciśnienia tętniczego. Można też zaobserwować powiększone źrenice.

Oznaki męskiego podniecenia

Jak zachowuje się podniecony facet? Oznaki fizjologiczne tego wyjątkowego stanu są oczywiście w pewnym stopniu zbliżone do tych kobiecych. Mowa tu, rzecz jasna, o powiększeniu źrenic, co spowodowane jest dopływem dopaminy (z tego względu naukowcy twierdzą, że silnie powiększone źrenice są jednym z objawów, po których najłatwiej można rozpoznać podniecenie – oczywiście w sytuacji, gdy nie widzimy tego, co dzieje się w okolicach intymnych drugiej osoby). Przyspiesza również oddech i tętno, a na skórze, przede wszystkim w okolicy twarzy, szyi czy klatki piersiowe, może być widoczne zaczerwienienie, będące wynikiem zablokowania naczyń krwionośnych.

Wiele osób na pytanie: „co czujecie podczas podniecenia?” odpowiada także: „pocenie się”. I rzeczywiście, podnieceniu może towarzyszyć nadmierne pocenie się dłoni, co wynika z tego, że buzujące hormony prowadzą do zdenerwowania i uczucia stresu.

Oznaki męskiego podniecenia są jednak widoczne przede wszystkim… w majtkach. Podnieceniu towarzyszy erekcja, nabrzmienie penisa i podniesienie się worka mosznowego. Może mieć miejsce również tak zwane destillatio, czyli wydzielanie śluzu z cewki moczowej.

Podniecenie – objawy mogą być różne

Chociaż fizjologiczne objawy podniecenia w przypadku kobiet i mężczyzn są dość podobne i często stosunkowo wyraźne, ich zauważenie bywa kłopotliwe. Wynika to oczywiście z faktu, że w wielu sytuacjach elementy garderoby uniemożliwiają zauważenie tego, co dzieje się ze skórą drugiej osoby, jej sutkami czy narządami płciowymi. Wówczas trzeba zwracać uwagę na oznaki psychiczne – pobudzenie, roztargnienie czy większą emocjonalność.

Przypominamy jednak, że objawy psychiczne są kwestią bardzo indywidualną, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, by zachowanie drugiej osoby nie zostało źle zinterpretowane. Pamiętajmy, że w przypadku interakcji seksualnych bardzo ważne jest wzajemne przestrzeganie wytyczonych przez partnerów granic.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/stocksnap-894430/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2594745″> StockSnap</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2594745″> Pixabay</a>