Skip to main content

Jak poradzić sobie z problemami z erekcją? Przyczyny zaburzeń

Chociaż problemy z erekcją dotykają stosunkowo wielu mężczyzn, w społeczeństwie w dalszym ciągu najczęściej jest to temat tabu. Tymczasem o impotencji należy mówić głośno. Przede wszystkim dlatego, by skończyć ze stereotypem mówiącym, że brak wzwodu jest równoznaczny z utratą męskości, ale także dlatego, że z problemem tym często można sobie poradzić.

Problemy z erekcją – kiedy możemy o nich mówić?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy w ogóle możemy mówić o problemach z erekcją – bo choć wielu panów wpada w panikę wtedy, gdy penis choć raz odmówi posłuszeństwa, często obawy są bezzasadne.

Trzeba zatem wiedzieć, że erekcja – choć wydaje się procesem dość… prostym – jest możliwa tylko wtedy, gdy prawidłowo współpracują ze sobą układy nerwowy, hormonalny i sercowo-naczyniowy, a także psychika. Zdarza się, że wystarczy tylko spowodowane nadgodzinami w pracy zmęczenie lub stres, a penis, mimo usilnych starań partnerki, odmawia współpracy. Czy jednorazowy brak wzwodu jest powodem do niepokoju? Oczywiście, że nie.

Problemy z erekcją, czyli impotencja (brak pełnego wzwodu, brak wzwodu czy problem z utrzymaniem wzwodu) mają miejsce, gdy stan, w którym erekcja nie następuje mimo odczuwalnego podniecenia, regularnie powtarza się lub trwa od dłuższego czasu.

Przyczyny impotencji

Jeżeli brak wzwodu budzi obawy mężczyzny, pogarsza jego samopoczucie i wpływa negatywnie na relację w związku, powinien on udać się do urologa. Jest to ważne z tego względu, że przyczyny zaburzeń wzwodu bywają różne i nie są problemem samym w sobie, a symptomem innych procesów zachodzących w organizmie. Najczęstsze przyczyny impotencji to:

  • starzenie się – wraz z wiekiem spada poziom testosteronu i następują zmiany hormonalne, które negatywnie wpływają na możliwość osiągnięcia wzwodu;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego – choroby takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze mogą sprawiać, że krew nie dociera do prącia;
  • choroby endokrynologiczne – od wielu hormonów zależy nastrój czy funkcje seksualne, które wpływają na erekcję;
  • styl życia i przyjmowane leki – dużą rolę odgrywają używki czy dieta;
  • czynniki psychiczne – depresja, chroniczny stres czy stany lękowe mogą powodować impotencję.

Nie tylko tabletki na erekcję, czyli jak radzić sobie z impotencją…

Leczenie impotencji zawsze powinno być dostosowane do przyczyny zaburzeń. Jako doraźny sposób na problemy ze wzwodem często stosuje się tabletki na erekcję z syldenafilem – substancją, która rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga przepływ krwi do prącia. Przykładem mogą tu być tabletki Actigra lub ActiGra Forte. Przy zmianach hormonalnych lub określonych schorzeniach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. W innych przypadkach może wystarczyć po prostu zmiana trybu życia i większa ilość owoców oraz warzyw w diecie czy zastosowanie suplementu diety.

tabletki na erekcję Actigra Forte

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że problemy z erekcją mogą być objawem poważniejszych chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych, endokrynologicznych czy psychicznych. Wówczas leczeniem kieruje lekarz, a niezbędne może być skorzystanie z pomocy kardiologa, neurologa, seksuologa czy psychologa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/whoismargot-840119/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2912404″> Małgorzata Tomczak</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2912404″> Pixabay</a>