KUP
TERAZ

Impotencja – przyczyny, objawy i leczenie

19 maja 2022

Chociaż o zaburzeniach erekcji najczęściej nie mówi się głośno, z takimi problemami zmaga się wielu mężczyzn – i, wbrew powszechnemu przekonaniu, są to nie tylko mężczyźni po sześćdziesiątym roku życia, ale również znacznie młodsi. Przyczyny zaburzenia wzwodu mogą być różne i w wielu przypadkach świadczą o złożonym problemie zdrowotnym. Jakie są przyczyny impotencji i objawy? Czy impotencja jest odwracalna i jak ją leczyć? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Co to jest impotencja?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co to jest impotencja? Chociaż termin ten jest powszechnie znany, przez wiele osób jest rozumiany niewłaściwie. Impotencją nazywamy dysfunkcję seksualną, która objawia się przede wszystkim brakiem erekcji prącia. To oznacza, że mężczyzna zmagający się z impotencją nie może uzyskać wzwodu mimo stymulacji seksualnej i odczuwania podniecenia.

Termin „impotencja” w społeczeństwie coraz częściej ma znaczenie pejoratywne i niejednoznaczne – a przy tym powszechnie kojarzy się z całkowitym brakiem wzwodu. Warto jednak mieć świadomość tego, że brak erekcji to tylko jedno z takich zaburzeń – innymi są brak pełnej erekcji czy niemożność utrzymania wzwodu. Obecnie coraz częściej odchodzi się od terminu „impotencja” i zastępuje go innymi określeniami z literatury przedmiotu, takimi jak zaburzenia wzwodu, dysfunkcja erekcyjna czy męskie zaburzenie erekcyjne.

 

Impotencja – objawy

Powiedzieliśmy już, co to impotencja. Pozostaje jednak pytanie – kiedy można stwierdzić, że brak wzwodu to impotencja? Objawy zaburzeń wzwodu, choć najczęściej są dość czytelne, nie zawsze można samemu poprawnie zdiagnozować. Przede wszystkim panowie powinni mieć świadomość tego, że do osiągnięcia erekcji potrzebna jest współpraca układów nerwowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego z psychiką. Czasem wystarczy tylko zmęczenie lub stresujący dzień w pracy, by członek w sypialni „odmówił posłuszeństwa”. Jednak jednorazowy brak wzwodu nie świadczy o dysfunkcji seksualnej.

Impotencja zazwyczaj objawia się całkowitym brakiem wzwodu, brakiem pełnej erekcji, niemożnością utrzymania wzwodu podczas stosunku lub brakiem wytrysku. Jednak by można było mówić o zaburzeniach erekcji, muszą zostać spełnione dwa warunki:

  • zaburzenia utrzymują się przez dłuższy czas lub powtarzają się regularnie;
  • problemy występują mimo odczuwania przez mężczyznę podniecenia seksualnego.

Objawy takie najczęściej dotykają mężczyzn po 50. roku życia, jednak impotencja dotyka również młodszych panów. Zaburzenia wzwodu występują także wśród trzydziesto-, a nawet dwudziestolatków.

 

Przyczyny impotencji

Chociaż zaburzenia erekcji występują praktycznie u wszystkich grup wiekowych, przyczyny impotencji nie zawsze są takie same. U mężczyzn w wieku pięćdziesięciu lat i starszych dominują przyczyny somatyczne, podczas gdy u młodszych panów dominującym czynnikiem jest przyczyna impotencji o podłożu psychicznym.

 

Impotencja – przyczyny somatyczne

Nie zawsze ma się wpływ na to, że pojawia się impotencja. Przyczyny niezależne od mężczyzn to przede wszystkim naturalne starzenie się organizmu, które wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Wraz z wiekiem zmniejsza się poziom testosteronu w organizmie, co z kolei negatywnie wpływa na możliwość osiągnięcia erekcji.

Istnieje jednak znacznie więcej przyczyn impotencji, które są związane z fizycznością. Nadmierne spożywanie alkoholu i wyrobów tytoniowych, choroby związane z układem sercowo-naczyniowym i krążeniem (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), choroby metaboliczne i endokrynologiczne (np. cukrzyca), zaburzenia neurologiczne (choroby Alzheimera i Parkinsona), nieodpowiedni tryb życia czy przyjmowane leki – wszystkie te czynniki mogą powodować zaburzenia wzwodu.

 

Psychologiczna przyczyna impotencji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przyczyna impotencji nie zawsze musi być związana z fizycznością i ciałem. Jeżeli przyczyny somatyczne zostały wykluczone prze lekarza, należy udać się do psychologa lub seksuologa – zaburzenia wzwodu mogą bowiem być spowodowane również dolegliwościami psychicznymi.

Zaburzenia psychiczne, które wpływają na zdolność do osiągnięcia erekcji, mogą być bardziej lub mniej złożone, ale nigdy nie należy ich lekceważyć. Czasem są one spowodowane kompleksami wynikającymi na przykład z rozmiaru penisa czy sylwetki i brakiem pewności siebie, a innym razem mogą być efektem depresji, stanów lękowych, przewlekłym zmęczeniem czy chronicznym stresem.

 

Czy impotencja jest odwracalna?

Rzeczą, nad którą zastanawia się każdy mężczyzna mający problemy ze wzwodem, jest odpowiedź na pytanie, czy impotencja jest odwracalna? W większości przypadków – tak. Jednak trzeba pamiętać o tym, że impotencja nigdy nie jest problemem samym w sobie, a raczej objawem innego, często poważniejszego schorzenia czy problemu.

Różnorodność leków i form leczenia oraz postępujący rozwój medycyny sprawiają, że impotencję najczęściej można wyleczyć. Problemu nie można jednak diagnozować samodzielnie – chociaż problemy ze wzwodem są dla panów niezręczne i praktycznie nigdy nie chcą oni mówić o nich głośno, skrępowanie trzeba przezwyciężyć i udać się na konsultację lekarską.

 

Leczenie impotencji

Leczenie impotencji jest oczywiście dostosowane do przyczyny zaburzeń erekcji. W wielu przypadkach pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie swojego stylu życia i wprowadzenie ewentualnych zmian. Impotencji sprzyja siedzący tryb życia, otyłość i nadmierne spożywanie alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. W naturalnym leczeniu impotencji pomaga dieta oparta na owocach i warzywach oraz specjalne suplementy diety.

W sytuacjach, gdy problemy ze wzwodem wynikają z braków hormonalnych, możliwe jest leczenie farmakologiczne. Jako doraźne rozwiązanie często stosuje się natomiast specjalne tabletki na erekcję oparte o syldenafil – substancję czynną stosowaną przy zaburzeniach erekcji.

Pamiętajmy, że zaburzenia erekcji mogą być objawem chorób układu sercowo-naczyniowego, neurologicznych, metabolicznych czy endokrynologicznych. Wówczas leczenie impotencji polega na leczeniu zdiagnozowanego schorzenia. Natomiast w sytuacji, gdy impotencja ma podłoże psychiczne, niezbędna jest terapia u psychologa, seksuologa lub psychiatry.

 

 

źródło obrazka wyróżniającego: freepik.com.