Skip to main content

Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie i może współżyć?

Sprawność erekcyjna jest jedną z najważniejszych zdolności w oczach wielu mężczyzn. Nic więc dziwnego, że moment, w którym penis coraz częściej zaczyna odmawiać posłuszeństwa, jest przez panów odbierany jako zamknięcie pewnego etapu w życiu. Powszechnie uważa się, że impotencja to problem, z którym zmagają się niemal wyłącznie seniorzy. Ale czy faktycznie tak jest? Poniżej odpowiadamy na pytanie, do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie i co w ogóle wpływa na sprawność erekcyjną.

 

Sprawność seksualna mężczyzn – od czego zależy?

Pozornie może się wydawać, że osiągnięcie erekcji nie jest niczym skomplikowanym. Wynika to z faktu, że zdrowy i wypoczęty mężczyzna wzwód osiąga zazwyczaj w krótkim czasie, niemalże mimowolnie i dopóki zachowuje pełną sprawność erekcyjną, nie zastanawia się nad mechanizmami, które doprowadzają do erekcji.

W rzeczywistości osiągnięcie wzwodu jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym i żeby było możliwe, niezbędna jest prawidłowa współpraca trzech układów: hormonalnego, krwionośnego i nerwowego oraz psychiki. Czynnikiem, który wprawia w ruch „mechanizm erekcyjny”, jest bodziec erotyczny (najczęściej dotykowy lub wzrokowy). Następnie dochodzi do pobudzenia ośrodka erekcji w mózgu oraz pobudzenia umiejscowionych w rdzeniu kręgowym neuronów przywspółczulnych. Na kolejnym etapie tętnice rozszerzają się, ciała jamiste prącia wypełniają się krwią, a finalnie skurcz naczyń żylnych utrwala erekcję.

Teraz sprawność erekcyjna wydaje się znacznie bardziej złożona, prawda? Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że to, w jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem i jest sprawny seksualnie, zależy od różnych aspektów.

Choroby i schorzenia a sprawność erekcyjna

Jeżeli brak zainteresowania seksem i obniżenie sprawności seksualnej pojawiają się w dojrzałym, lecz młodym wieku, mogą być efektem różnego rodzaju chorób i schorzeń:

  • zaburzenia erekcji mogą być zwiastunem chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba wieńcowa. Tętnice w prąciu mają mniejszą średnicę niż tętnice szyjne i wieńcowe, więc efekty postępującej choroby mogą się uwidaczniać najpierw w obniżeniu sprawności seksualnej;
  • impotencja może być również spowodowana cukrzycą. Lekarze twierdzą, że znaczne obniżenie sprawności seksualnej następuje już w ciągu kilku lat od rozpoznania choroby;
  • zmiany hormonalne – jak wspomnieliśmy wcześniej, prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego jest niezbędne do osiągnięcia erekcji. To właśnie dlatego nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz postępujące szybciej obniżenie poziomu testosteronu przyczynia się do wcześniejszego upośledzenia zdolności seksualnych.

 

Do ilu lat mężczyzna może współżyć?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, łatwo można zauważyć, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, do ilu lat mężczyzna może współżyć seksualnie. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy zmiany hormonalne – zarówno rodzaj występujących dolegliwości, jak i stopień ich nasilenia wpływają na to, do jakiego wieku mężczyzna może osiągnąć erekcję.

Oczywiście to nie tak, że brak sprawności seksualnej jest powodowany wyłącznie przychodzącymi wraz z wiekiem chorobami i ogólnym „zużywaniem się” ludzkiego organizmu. Trzeba mieć świadomość tego, że wraz z wiekiem zmniejsza się wydolność hormonalna jąder, co powoduje zmniejszenie produkcji testosteronu – hormonu odpowiedzialnego między innymi za płodność czy popęd seksualny.

Największy poziom testosteronu we krwi odnotowuje się między 20. a 30. rokiem życia. Po okresie szczytowym ilość testosteronu spada o około 1% rocznie, a po 60. roku życia jego spadek jest tak duży, że mężczyzna ma niskie libido, a co za tym idzie, ograniczone zainteresowanie seksem i sprawność seksualną.

 

Do jakiego wieku ludzie współżyją?

Czy można precyzyjnie stwierdzić, do jakiego wieku ludzie współżyją? Ponownie – tak samo, jak w przypadku pytania z poprzedniego akapitu – odpowiedź brzmi: nie. Chociaż seks utożsamiamy często z młodymi, atrakcyjnymi parami i ludźmi w kwiecie wieku, nie oznacza to, że udanym współżyciem nie mogą cieszyć się pary po 60. roku życia.

To, czy faktycznie tak jest, zależy jednak od wielu czynników. Z jednej strony, naturalne procesy starzenia się organizmu i zmiany hormonalne faktycznie sprawiają, że zmniejsza się libido i wytrzymałość fizyczna, a do tego mogą występować czynniki psychiczne, takie jak depresja czy stres, które również odbijają się na sprawności seksualnej. Z drugiej strony, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, czy nadużywanie alkoholu i nikotyny mogą wpływać zarówno na trudności z uzyskaniem erekcji przez mężczyznę, jak i na zmiany sylwetki, przez które staje się on mniej atrakcyjny dla partnerki.

Istnieją, rzecz jasna, sposoby na to, by jak najdłużej podtrzymać sprawność seksualną (np. leczenie hormonalne lub przyjmowanie tabletek bez recepty, takich jak tabletki na erekcję Actigra lub Actigra Forte), jednak najlepszym sposobem na to, by przez wiele lat cieszyć się udanym seksem jest zdrowa dieta i odpowiedni, aktywny tryb życia.

 

Impotencja – problem nie tylko seniorów

W jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem? W zdominowanym przez masowe media społeczeństwie przyjęło się, że impotencja jest zjawiskiem, które dotyczy niemal wyłącznie seniorów, a każde zaburzenie erekcji u mężczyzn poniżej 60. roku życia jest tożsame z utratą męskości, o której nie należy mówić głośno.

Są to jednak szkodliwe stereotypy, które mężczyznom szkodzą bardziej niż sama impotencja. Lekarze i specjaliści alarmują, że zaburzenia erekcji to problem, który coraz częściej dotyka również czterdziesto-, trzydziesto-, a nawet dwudziestolatków. Niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, depresja i problemy natury psychicznej sprawiają, że wielu mężczyzn bardzo szybko traci sprawność seksualną i zainteresowanie współżyciem. Nie oznacza to oczywiście, że problemu nie można rozwiązać – w przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji należy się jednak skonsultować z lekarzem urologiem.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/pexels-2286921/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1854175″> Pexels</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1854175″> Pixabay</a>