Skip to main content

Czy brak wzwodu może występować z winy partnerki – czy relacje mają wpływ na erekcję?

Chociaż o zaburzeniach wzwodu najczęściej nie mówi się głośno, problem istnieje – w dodatku jest bardzo powszechny. Specjaliści alarmują, że choć faktycznie prawdopodobieństwa wystąpienia impotencji zwiększa się wraz z wiekiem, starszy wiek nie jest z nią bezwzględnie związany, a z problemem zmagają się także mężczyźni trzydziesto-, a nawet dwudziestoletni. Panowie, którzy obserwują u siebie impotencję, często zastanawiają się, z czego ona wynika. Czy brak wzwodu przy kobiecie może występować z jej winy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Zaburzenia wzwodu – co to w ogóle jest?

Żeby móc mówić o przyczynach zaburzeń wzwodu, warto wiedzieć, czym w ogóle one są i jak działa mechanizm umożliwiający mężczyźnie osiągnięcie erekcji.

Zaburzenia erekcji – przez literaturę przedmiotu nazywane również między innymi dysfunkcją erekcyjną, męskim zaburzeniem erekcyjnym czy mającą nieco pejoratywny wydźwięk impotencją – definiowane są jako niezdolność uzyskania i/lub utrzymania wzwodu penisa w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego mimo odczuwalnego podniecenia.

Chociaż doświadczanie erekcji może wydawać się niezbyt skomplikowane, w rzeczywistości jest to proces bardzo złożony, który jest możliwy tylko przy odpowiedniej współpracy układów nerwowego, hormonalnego i naczyniowo-sercowego z psychiką. Schemat erekcyjny można podsumować w kilku krokach:

  1. Inicjacja procesu przez bodziec erotyczny – na przykład przy pomocy doznań wzrokowych czy dotykowych.
  2. Pobudzenie ośrodka erekcji w mózgu.
  3. Pobudzenie neuronów przywspółczulnych w rdzeniu kręgowym.
  4. Rozszerzenie się tętnic i napełnienie się ciał jamistych prącia krwią.
  5. Wzmocnienie erekcji poprzez skurcz naczyń żylnych.

Jak widzisz, erekcja nie jest tak prosta, na jaką wygląda i brak wzwodu przy kobiecie może być spowodowany różnymi czynnikami – także mającymi związek z partnerką czy sytuacją w związku.

 

Brak wzwodu przy kobiecie – przyczyny związane z drugą osobą

Generalnie przyczyny zaburzeń erekcji możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: przyczyny organiczne, czyli związane z chorobą lub uszkodzeniem somatycznym, a także stosowanymi lekami czy używkami, oraz przyczyny psychogenne, czyli mające związek z psychiką. Oczywiście należy mieć świadomość tego, że przyczyny z obu grup mogą występować obok siebie.

Wśród przyczyn psychogennych należy zwrócić przede wszystkim uwagę na depresję, przewlekły stres czy przemęczenie, ale problem ze wzwodem jak najbardziej może wiązać się z drugą osobą.

Czynniki sytuacyjne i reaktywne

W tej kategorii można wymienić na przykład przewidywanie niepowodzenia podczas zbliżenia seksualnego, które dodatkowo może być wzmagane przez partnerkę rzucającą złośliwe uwagi na temat jakości seksu czy czasu trwania stosunku.

Czynniki związane z osobowością i jej rozwojem

Te czynniki nie są bezpośrednio związane z partnerką, ale niewątpliwie może ona mieć wpływ na ich nasilenie. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane między innymi lękiem wobec kobiet, kompleksem małego członka czy niższości, niepewności w roli męskiej czy niespełnionymi szczególnymi potrzebami dotyczącymi aktywności i stymulacji seksualnej. Brak właściwej relacji z partnerką i komunikacji z nią zdecydowanie może mieć wpływ na występowanie impotencji i nasilenie się jej objawów.

Czynniki związane z relacją partnerską

Oczywiście sama relacja z partnerką może odbijać się na sprawności seksualnej. Zaburzenia impotencji często występują przy konfliktach w związku oraz stresujących zachowaniach drugiej osoby (jej irytacji, agresywności, negatywnym nastawieniu do rzeczywistości). W tej kategorii należy wskazać również na zaburzenia seksualne u partnerki, zanikające poczucie atrakcyjności u drugiej osoby, a nawet przyczyny skrajne, takie jak nieuświadomione wrogie uczucia do partnerki.

Problem ze wzwodem z nową partnerką

Psychogenne przyczyny zaburzeń erekcji często towarzyszą mężczyznom młodym – w szczególności tym, którzy nie mają doświadczenia w sztuce miłości. Problem ze wzwodem z nową partnerką może pojawić się u mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają życie seksualne i stresują się przez brak doświadczenia, oraz u tych, którzy w nieznanych, trudnych sytuacjach reagują zaburzeniami.

 

Brak wzwodu – wina partnerki? Przyczyny mogą być różne!

Nie należy z góry zakładać czynnika, który powoduje brak wzwodu. Wina partnerki może oczywiście występować, ale przyczyny wszelkiego rodzaju zaburzeń erekcji mogą być różne i związane z innymi zaburzeniami czy schorzeniami.

Co w takim razie należy zrobić, gdy obserwujesz u siebie brak pełnego wzwodu lub niemożność utrzymania erekcji? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na konsultację do urologa, który przeprowadzi wywiad lekarski i podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. W zależności od diagnozy może on zalecić tabletki na erekcję bez recepty, takie jak Actigra lub Actigra Forte, skierować pacjenta na dalsze badania i leczenie schorzenia leżącego u podstaw impotencji, lub – w przypadku stwierdzenia czynników psychogennych – zalecić mu konsultację z psychologiem lub seksuologiem. Terapia często jest niezbędna, gdy zaburzenia erekcji wynikają z konfliktów w związku i relacji z partnerką.

 

Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/stocksnap-894430/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2605664″> StockSnap</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2605664″> Pixabay</a>