KUP
TERAZ

Co to jest libido?

25 maja 2022

Libido – choć słowo to regularnie pojawia się w dyskusjach dotyczących tematyki seksualnej, dla wielu osób pozostaje pojęciem dość niejasnym. Co to jest libido i dlaczego jest tak ważne w relacji między dwojgiem ludzi? Kiedy mówimy o niskim libido i jak można podwyższyć jego poziom? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to libido?

Co to libido? Pojęcie to najprościej można zdefiniować jako popęd seksualny, który jest naturalnym odczuciem każdego z nas. Przejawia się on wzmożoną aktywnością seksualną i zwiększonym zainteresowaniem w stosunku do osoby, do której czujemy pożądanie.

Poziom libido jest wyznaczany w głównej mierze przez hormony i to one regulują dobowy oraz miesięczny poziom popędu seksualnego. W przypadku mężczyzn największe libido jest w okresie od dojrzewania do około trzydziestego piątego roku życia, gdy w organizmie jest wysoki poziom testosteronu. U kobiet za libido odpowiadają natomiast estrogeny, których najwięcej jest w pierwszej fazie owulacji.

Pamiętajmy, że odczuwanie popędu seksualnego, tak samo jak potrzeba jego zaspokajania, jest całkowicie naturalne i potrzebne.

Niskie libido – co to znaczy i z czego wynika?

Popęd seksualny nie utrzymuje się na tym samym poziomie, dlatego krótkotrwałe spadki libido są jak najbardziej naturalne. Ochoty na seks możemy nie wykazywać między innymi z powodu stresu czy zmęczenia, czyli czynników, na które jesteśmy narażeni wszyscy. Problemem może być jednak utrzymujące się przez dłuższy czas niskie libido. Co to oznacza?

Niskie libido, czyli utrzymujący się brak popędu seksualnego, nie tylko może spowodować pogorszenie relacji z partnerką lub partnerem, ale również może być objawem poważnego schorzenia. Przyczyny spadku libido mogą być następujące:

  • nieodpowiedni tryb życia – na libido korzystnie wpływa aktywność fizyczna, podczas której wytwarzane są endorfiny. Jednak również zbyt częsty intensywny trening może powodować zmęczenie i zmniejszać libido;
  • zła dieta – niedobory witamin i minerałów oraz dieta bazująca na tłuszczach i węglowodanach nie sprzyja popędowi seksualnemu. Wskazane są owoce i warzywa;
  • używki – ochota na seks jest zdecydowanie mniejsza u mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu i papierosów;
  • leki – zmniejszenie popędu seksualnego powodują między innymi leki na nadciśnienie czy antydepresanty;
  • choroby – na libido wpływają wszystkie choroby – zarówno grypa czy przeziębienie, jak również przewlekłe – cukrzyca, choroby układu krążenia czy otyłość;
  • zmiany hormonalne – układ hormonalny reguluje libido, dlatego wszelkie rozregulowania hormonów mogą zmniejszać popęd seksualny;
  • problemy emocjonalne – depresja, chroniczny stres, przemęczenie czy problemy w związku również mogą powodować spadek popędu seksualnego.

Jak podnieść libido?

Przede wszystkim – zwracając uwagę na styl życia. Czasem do zwiększenia popędu seksualnego wystarczy zmiana diety czy rozpoczęcie regularnych treningów. Oczywiście, w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie farmakologiczne występującego schorzenia lub terapia psychologa albo seksuologa.

 

Źródło obrazka wyróżniającego