KUP
TERAZ

Jak przedłużyć stosunek?

18 maja 2022

Choć udany seks nie jest niezbędny dla związku, często jest jednym z jego fundamentów. To właśnie satysfakcjonujące zbliżenie pogłębia relacje między partnerami i sprawia, że stają się oni dla siebie bardziej atrakcyjni. Problem pojawia się wtedy, gdy członek mężczyzny zaczyna „odmawiać posłuszeństwa”, a stosunek seksualny staje się niesatysfakcjonujący dla mężczyzny lub jego partnerki. Czy istnieją sposoby na przedłużenie stosunku i jak przedłużyć stosunek? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Kiedy warto się postarać o dłuższy stosunek?

Zanim opowiemy o tym, jak przedłużyć stosunek, odpowiedzmy w kilku zdaniach na pytanie, kiedy w ogóle warto się starać o dłuższy stosunek seksualny. Niektórzy mężczyźni, przyzwyczajeni do scen erotycznych w hollywoodzkich filmach, błędnie zakładają, że dobry seks powinien trwać przynajmniej kilkadziesiąt minut i każdy krótszy wynik odbierają jako osobistą porażkę. Tymczasem fakty są zgoła inne. Przeciętny stosunek trwa od kilku do kilkunastu minut i jest to czas wystarczający, by oboje partnerzy uznali go za udany i satysfakcjonujący. Naukowcy z Towarzystwa Terapii Seksualnej z Pensylwanii przeprowadzili badania, na mocy których stwierdzili, że stosunek płciowy powinien zazwyczaj trwać 7-13 minut.

Oczywiście, sporadyczny, pięciominutowy seks nie oznacza, że konieczne jest staranie się o przedłużanie stosunku. O zbyt krótkim stosunku mówimy wtedy, gdy trwa on poniżej 1-2 minut – takie zbliżenie może budzić niezadowolenie, frustrację i irytację – zarówno u mężczyzny, jak i u partnerki.

Zauważmy jednak, że do przedwczesnego wytrysku może dochodzić nie tylko w trakcie stosunku. Zdarzają się sytuacje, w których do ejakulacji dochodzi już na początku gry wstępnej, lub w chwili wprowadzenia prącia do pochwy.

 

Jak wydłużyć stosunek – przyczyny krótkiego stosunku

Mężczyźni, którzy zastanawiają się, jak wydłużyć stosunek, przede wszystkim powinni mieć świadomość tego, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, że przyczyny krótkiego stosunku mogą być bardzo różne.

Przedwczesny wytrysk czy niemożność utrzymania wzwodu, tak samo jak inne zaburzenia erekcji, mogą być związane z chorobami – układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Źródłem może jednak być także zapalenie cewki moczowej lub gruczołu krokowego czy zapalenie prostaty. Do przedwczesnego wytrysku mogą prowadzić też schorzenia neurologiczne.

Jednak nie zawsze przyczyny wczesnej ejakulacji są tak poważne. Przedwczesny wytrysk może towarzyszyć mężczyznom, którzy często decydują się na abstynencję seksualną, lub wręcz przeciwnie – często się masturbują. Przyczyną może być również nieregularne współżycie, skutkujące brakiem pewności siebie, brak doświadczenia seksualnego czy młody wiek, sprzyjający „buzowaniu” hormonów.

 

Jak przedłużać stosunek?

Jak przedłużać stosunek? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna krótkiego stosunku. W zależności od problemu i przyczyny, która leży u jego podstaw, można zastosować metody naturalne lub farmakologiczne.

 

Naturalne sposoby na wydłużenie stosunku

W sytuacji, gdy mężczyzna zmaga się z nabytym przedwczesnym wytryskiem, może on spróbować naturalnych metod na opóźnienia ejakulacji. Na początku najlepiej jest przyjrzeć się swojemu stylowi życia – nieodpowiednia dieta, nadmierne korzystanie z alkoholu czy papierosów oraz siedzący tryb życia osłabiają wytrzymałość, a tym samym negatywnie wpływają na długość stosunku. Warto zatem postawić na zbilansowaną dietę (bogatą w witaminę E, cynk i argininę), oraz aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, wzmacniają organizm i podnoszą poziom testosteronu.

Innym sposobem na przedłużenie stosunku może być wyjmowanie członka z pochwy w momencie, gdy mężczyzna czuje, że koniec jest blisko. Po wyciągnięciu prącia należy pozostać przez kilkanaście sekund w bezruchu i oddychać przeponą. W sytuacji, gdy mężczyzna czuje, że wytrysk się „cofa”, znów można wprowadzić penisa do pochwy. Panowie mający problem z wczesną ejakulacją, powinni unikać szybkich i mocnych pchnięć.

 

Inne sposoby na przedłużenie stosunku

Przedłużenie stosunku można wywołać za pomocą różnych produktów i preparatów. Niektóre pary stosują specjalne, grubsze prezerwatywy opóźniające wytrysk lub żele intymne, które znieczulają miejscowo. Wybierając je, trzeba jednak mieć świadomość tego, że mogą one zmniejszać jakość doznań – zarówno u mężczyzny, jak i kobiety.

Panowie z zaburzeniami erekcji mogą natomiast stosować specjalne tabletki bez recepty na erekcję zawierające syldenafil. Mogą one być dobrym rozwiązaniem na przykład w przypadku mężczyzn nie mogących utrzymać erekcji podczas stosunku.

Jeżeli środki dostępne bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, niezbędne może być stosowanie zapisanych przez lekarza środków farmakologicznych na receptę i leczenie schorzenia leżącego u podstaw impotencji. W sytuacji, gdy badania wykluczają przyczyny somatyczne, pacjent zostaje skierowany do psychologa lub seksuologa w celu potwierdzenia impotencji psychogennej. W takim przypadku konieczna może być udanie się na terapię.